Dzisiejsze Słowo Boże uczy nas o cierpliwości Boga. W pierwszym czytaniu mamy opis chyba najsłynniejszego objawienia Bożego: Pan Bóg przemawiał do Mojżesza w krzaku gorejącym. Wszyscy znamy historię Mojżesza. Urodził się w czasie, kiedy jego naród był prześladowany przez Egipcjan, a wszyscy nowonarodzeni chłopcy mieli być wrzucani do Nilu. Jego matka ukryła go w nasmołowanym koszu wiklinowym i puściła na wodę. Znalazła go córka faraona i chociaż wiedziała, że jest dzieckiem hebrajskim, wychowała go jak syna. Nie wiemy, czy Mojżesz wiedział o swoim pochodzeniu. Na pewno jednak zabił egipskiego nadzorcę w obronie życia jednego z Hebrajczyków. Mimo tego jego rodacy nie otaczali go szacunkiem, a także został znienawidzony przez Egipcjan. Opuścił więc Egipt i ożenił się z córką Madianity Jetry. W całej tej historii zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze na to, że Mojżesz patrzył na niedolę swojego narodu a po drugie, że był odrzucony zarówno przez Egipcjan jak i przez rodaków.

Czytaj więcej: Kilka myśli na III Niedzielę Wielkiego Postu

            W pierwszym czytaniu widzimy opis tego, jak Pan Bóg ukazał się Abrahamowi. Pan Bóg kazał mu policzyć gwiazdy w pogodną noc, bo obiecał mu potomstwo tak liczne jak gwiazdy na niebie. Warto przyjrzeć się historii tego człowieka, którego nazywamy praojcem naszej wiary. Otóż Abraham był żonatym i bezdzietnym starszym człowiekiem mieszkającym w mieście Ur, które jest uznawane za kolebkę naszej cywilizacji. Był człowiekiem zamożnym i otoczonym powszechnym szacunkiem. W naszych realiach byłby dobrze urządzonym emerytem. Wyznawał tzw. religię naturalną. Polega ona na tym, że modlitwy człowieka i kult, który odprawia działa na zasadzie „transakcji wiązanej”.

Czytaj więcej: Kilka myśli na II Niedzielę Wielkiego Postu

Dzisiejsze Słowo Boże mówi o tym, jak wiara którą wyznajemy ustami sprawdza się w praktyce. Pierwsze czytanie pochodzi z księgi Mądrości Syracha. Mamy tam przysłowia, które uczą, że po ilości plew, jakie zostaną po przesianiu, rozpoznaje się, czy plon był dobry. Po tym czy naczynie wypalane w piecu przetrwa czy pęknie ocenia się, czy było ono dobrze wykonane. Tak samo dobroć, uczciwość, wierność człowieka sprawdza się po tym, co powie lub zrobi względem innych. Jednym słowem człowiek sprawdza się dopiero we wspólnocie. Trudno jest przegrać wyścig, kiedy się biegnie samemu. Trudno przeszkadzać sąsiadom, kiedy się mieszka w środku lasu, trudno jest przegrać jeśli po drugiej stronie szachownicy nikt nie siedzi. O dobroci i pożyteczności drzewa świadczą jego owoce. Chociaż każde drzewo owocuje, to jednak trudno jest zachwycać się daniami z szyszek lub owoców jarzębiny.

Czytaj więcej: Kilka myśli na VII Niedzielę Zwykłą

Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas razem z Panem Jezusem na pustynię. Tam nasz Zbawiciel był kuszony przez diabła. Pierwsza pokusa dotyczyła przemiany kamieni w chleb. Pułapka polegała na tym, żeby wygłodniały Pan Jezus użył swojej boskiej mocy do zaspokojenia ludzkiej potrzeby. Druga pokusa polegała na tym, ze zły duch pokazał Panu Jezusowi wszystkie królestwa świata i powiedział, że należą one do złego ducha, ale odda je Panu Jezusowi, jeśli ten upadnie i pokłoni się złemu. Pułapka polegała na tym, żeby sprowokować Pana Jezusa do tego, żeby zawołał: „To ja jestem Bogiem to do mnie należy cały świat i to mnie się trzeba kłaniać”.

Czytaj więcej: Kilka myśli na I Niedzielę Wielkiego Postu

Dzisiejsze Słowo Boże mówi o sprawiedliwości, miłosierdziu i przebaczeniu. Pan Jezus mówi do nas dzisiaj w Ewangelii: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.

Czytaj więcej: Kilka myśli na VII Niedzielę Zwykłą

Strona 1 z 10

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2019 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd