Parafia Św. Józefa w Sandomierzu

Świątynię budowali Franciszkanie - Reformaci, którzy przybyli do Sandomierza w r. 1672, gdzie rozpoczęli działalność duszpasterską za aprobatą biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Kościół konsekrował 24.10.1690 r. bp Stanisław Szembek, sufragan krakowski. Fundatorami byli: Aleksander Lubomirski, starosta sandomierski i wojewoda krakowski, Jan Kurdwanowski, sędzia grodzki, Piotr Opocki, kasztelan wiślicki i Marcin Dębicki, podkomorzy sandomierski.

Wielu również spośród szlachty, mieszczan i chłopów swoimi ofiarami przyczyniło się do zbudowania świątyni.Wzniesiony murowany kościół jest barokowy, orientowany, z prostokątnym prezbiterium, jedną również prostokątną nawą; prezbiterium dwuprzęsłowe, nawa trójprzęsłowa.Od strony południowej znajduje się trójskrzydłowy klasztor (dziś Dom Rekolekcyjny), a od zachodniej - dziedziniec otoczony murem z kapliczkami, w których były stacje drogi Krzyżowej.
Do świątyni dobudowano:

•      - zakrystię 1864 r.
  •      - dzwonnicę 1995 r.
  •      - kaplicę św. Franciszka 1997 r.
  •      - kaplicę przedpogrzebową 1987 r.

W kościele znajduje się 7 ołtarzy barokowo-klasycystycznych, których nastawy są wycięte sylwetowo z desek i pomalowane iluzjonistycznie. W ołtarzach umieszczone są obrazy: w głównym Trójcy Świętej i duży rzeźbiony krucyfiks, w bocznych: Niepokalanej oraz świętych - Józefa, Franciszka z Asyżu, Antoniego, Piotra z Alkantary i Rocha, a ponad nimi małe obrazy świętych: Anny, Barbary, Klary, Magdaleny, Teresy Wielkiej i Sebastiana (wszystkie XIX wieczne). W 1863 r. Moskale zajęli klasztor, a zakonników usunęli. Od r. 1864 opiekę na kościołem przejęli wikariusze-rektorzy W r. 1934 bp Włodzimierz Jasiński przeniósł parafię z katedry do kościoła św. Józefa, której pierwszym proboszczem został ks. prałat Antoni Rewera, dziekan kapituły sandomierskiej. W roku 1942 ks. A. Rewera zostaje aresztowany przez Niemców i wywieziony do Oświęcimia, a następnie do Dachau, gdzie w tym samym roku, 1 października umiera. Ojciec Święty Jan Paweł II, 13 czerwca 1999 r. ogłosił Ks. Antoniego Rewerę Błogosławionym (w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej).
Następcą Bł. Księdza Antoniego Rewery został ks. Włodzimierz Młodożeniec, a od roku 1946 ks. Seweryn Krzysztofik. W roku 1974 proboszczem Parafii zostaje mianowany ks. Bogumił Polinceusz, a po jego odejściu, do maja 2010 r., proboszczem Parafii był ks. Zygmunt Niewadzi. Obecnie proboszczem Parafii jest Ks. kanonik dr Bogdan Król.
Kościół jest podpiwniczony; w części zachodniej jest krypta Teresy Izabeli Morsztynówny (+ 1698 r.), a od strony wschodniej kaplica św. Antoniego z kryptą poświęconą Błogosławionemu Ks. Antoniemu Rewerze. Świątynię trzykrotnie niszczył pożar: w r. 1809 (spłonął dach i wyposażenie wnętrza), w r. 1944 (spłonął dach) i w r. 1987 (spłonęła kruchta północna). Wnętrze świątyni było kilkakrotnie przebudowywane i wyposażane w ołtarze i obrazy.

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2017 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop