W parafii obowiązuje czterostopniowy podział Liturgicznej Służby Ołtarza chłopców:

ch1KANDYDACI NA MINISTRANTÓW: to przeważnie uczniowie klas I, II i III szkoły podstawowej i starsi, którzy wyrażają chęć podjęcia służby przy ołtarzu. Poprzez uczęszczanie na cotygodniowe zbiórki dla kandydatów na ministrantów oraz częsty udział w nabożeństwach młodzi przygotowują się do uroczystego włączenia w grono ministrantów, które ma miejsce w czasie Mszy świętej.

MINISTRANCI MŁODSI: to uczniowie szkoły podstawowej, którzy zostali włączeni do Liturgicznej Służby Ołtarza. Poprzez udział w zbiórkach dla ministrantów oraz wykonywanie posług w czasie liturgii doskonalą znajomość znaczenia sprawowanych obrzędów i przyczyniają się do pobożnego i pięknego przeżywania nabożeństw.

MINISTRANCI STARSI: to uczniowie gimnazjum, szkoły średniej, studenci, którzy są wzorem dla ministrantów młodszych oraz kandydatów na ministrantów. Uczą swoim przykładem sumiennego wypełniania obowiązków związanych z przynależnością do Liturgicznej Służby Ołtarza.

Kandydaci na Ministrantów i Ministranci mają spotkania w piątki o godz. 16.00, natomiast Lektorzy w piątki o godz. 16.30. 

 

ANIMATORZY I SENIORZY: to uczniowie szkół średnich, studenci , młodzież pracująca oraz starsi panowie, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem liturgii, dbają o harmonię w grupie, do której przynależą. W czasie nabożeństw podejmują posługi: lektora, kantora, komentatora i inne.

Liturgiczna Służba Ołtarza w ciągu tygodnia podejmuje dyżur podczas nabożeństw. Obecność jest punktowana zarówno punktami dodatnimi za obecność, jak i ujemnymi za zaniedbanie posługi. Ministranci i lektorzy stanowią najbardziej widoczną grupę w czasie ważnych mszy świętych, uroczystości oraz nabożeństw i procesji. Ich postawa jest żywym wzorem do naśladowania dla młodszych ministrantów.

 

W parafii obowiązuje czterostopniowy podział Liturgicznej Służby Ołtarza dziewcząt:

dz1KANDYDATKI NA SCHOLANKI: to przeważnie uczennice klas III szkoły podstawowej i starsze, które wyrażają chęć podjęcia służby w czasie liturgii poprzez śpiew. Uczestnictwo w cotygodniowych spotkaniach dla kandydatek na scholanki oraz częsty udział w nabożeństwach daje dziewczętom przygotowanie do podjęcia służby podczas nabożeństw. Uroczyste włączenie w grono scholanek ma miejsce w czasie Mszy świętej w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NM Panny.

SCHOLANKI MŁODSZE: to uczennice szkoły podstawowej, które zostały włączone do Liturgicznej Służby Ołtarza. Poprzez udział w spotkaniach dla scholanek oraz wykonywanie śpiewów w czasie liturgii doskonalą zdolności muzyczne i przyczyniają się do upiększenia sprawowanych nabożeństw.

Swoje spotkanie mają w każdą sobotę o 9.00 w Sali Błogosławionego ks. Antoniego Rewery.

SCHOLANKI STARSZE: to uczennice gimnazjum, szkoły średniej, które są wzorem dla scholanek młodszych oraz kandydatek na scholanki wypełniania obowiązków związanych z przynależnością do Liturgicznej Służby Ołtarza dziewcząt.

Spotykają się w każdy piątek po Mszy św. o godz. 18.30.

ANIMATORKI I SENIORKI: to uczennice szkół średnich, studentki oraz młodzież pracująca. Osoby te czuwają nad prawidłowym doborem śpiewów liturgicznych, dbają o harmonię w grupie, do której przynależą. W czasie nabożeństw prowadzą śpiew, przewodzą grupie.

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2019 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop
DMC Firewall is a Joomla Security extension!