berettaGianna (Joanna) Beretta Molla, urodziła się w Magenta (Mediolan) 4 października 1922 roku. W młodości zaczęła działać w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pavia w 1949 roku, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenta) w 1950 roku. Zrobiła specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie w 1952 roku. gdzie później kontynuowała swoją praktykę lekarską.

Równolegle z karierą zawodową aktwynie działała w Akcji Katolickiej. 24 września 1955 roku wzięła ślub z Piotrem Molla. W listopadzie 1956 roku urodziła syna Pierluigiego, w grudniu 1957 roku córkę Mariolinę a w lipcu 1959 roku córkę Laurę.

We wrześniu 1961 roku, pod koniec drugiego miesiąca ciąży, w jej macicy rozwinął się włókniak. Mimo medycznej konieczności przerwania ciąży, zdecydowała się donosić ją do końca. 21 kwietnia 1962 roku, urodziła się jej kolejna córka Gianna Emanuela. Pomimo wszystkich wysiłków i starań, by uratować obie, rankiem 28 kwietnia, pośród niewymownego bólu i po powtórzeniu wezwań „Jezu, kocham Cię. Jezu, kocham Cię” matka umarła. Miała 39 lat. Jej pogrzebowi towarzyszył głęboki smutek, wiara i modlitwa. Spoczywa na cmentarzu w Mesero (4 km od Magenty).

„Świadoma ofiara”, tego zwrotu użył papież Paweł VI określając czyn Gianny, wspominając ją w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 września 1973 roku, jako: „młodą matkę z diecezji Mediolańskiej, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze”.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Giannę 24 kwietnia 1994 roku, podczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną, 16 maja 2004 roku, kanonizował. Na uroczystej Mszy św. byli obecni min. mąż Gianny i najmłodsza córka Gianna Emanuela.

Informacje ze strony Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie

W niedzielę 28 listopada 2004 r., w rozpoczęcie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej Ks. Biskup Andrzej Dzięga przekazał Księdzu proboszczowi relikwie Św. Gianny (Joanny) Beretta Molla. Uroczystego umieszczenia relikwi dokonał Ks. Biskup Marian Zimałek w Boże Narodzenie na Mszy Św. o godz. 12.30.

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2019 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop
DMC Firewall is a Joomla Security extension!