W dniu 4 października ostrowieckie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej gościło pielgrzymów IV Diecezjalnej Pielgrzymki Kół Żywego Różańca z naszej diecezji. Naszą parafię reprezentowała około 30-to osobowa grupa osób. Organizatorem tego wydarzenia był ks. Augustyn, który na tę okoliczność wydał publikację pt. „Różaniec moją modlitwą”. Na zdjęciu widzimy jak składa autografy.  DSCF1129 
 20141004 124807  DSCF1134

DSCF0761Ostatnia niedziela wakacji była okazją do spotkania Kół Żywego Różańca, które rozpoczęły kolejny rok modlitwy i formacji. Zebrani w Domu Bł. Ks. Antoniego Rewery przy kawie, herbacie i pysznym ciastku ubogacali się wspólnym przebywaniem i podsumowaniem wakacji. Była to także okazja do zapoznania się z propozycjami wspólnych inicjatyw duszpasterskich.

Nasza parafia uczestniczyła bardzo licznie (55 osób) w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kół Żywego Różańca do Pani Jasnogórskiej. Pielgrzymując z Sandomierza do Sanktuarium w Częstochowie w naszym autokarze nie brakowało modlitwy, śpiewów jak również humorystycznych przyśpiewek i żartów. Wielką radością dla nas wszystkich była modlitwa przed Cudownym Obrazem Królowej Polski, ale też miłym zaskoczeniem dla nas było spotkanie naszej s. Antoniny, która pracowała w naszej parafii przez cztery lata.

 

IMG 0247  IMG 0262 

W ostatnim czasie w naszej wspólnocie parafialnej w duchu wdzięczności za otrzymanie wielu łask przez modlitwę różańcową a w sposób szczególny poprzez podjętą przez bardzo wielu Nowennę Pompejańską, powstała Róża Matki Bożej Pompejańskiej.

Chcąc upamiętnić Kanonizację i uczcić Wielkiego Czciciela Matki Najświętszej Jana Pawła II. Powstała Róża Różańcowa nosząca Jego imię, swoje istnienie rozpoczęła w dniu ogłoszenia Świętym naszego Wielkiego Rodaka.

Mając na uwadze młodzież ze szkół średnich i studentów chętnych do przynależenia do wspólnoty różańcowej powstają Róże Różańcowe Internetowe (on-line). Działalność tych róż prowadzona jest na zasadach zapisanych w regulaminie Kół Różańcowych, z wyjątkiem dokonywania zmian tajemnic, które odbywają się poprzez uzgodnioną przez nich formę internetową.

img 0331Jak w każda I niedzielę miesiąca odbyło się spotkanie Kół Żywego Różańca oraz sympatyków modlitwy różańcowej. Na naszym spotkaniu gościliśmy asp. mgr Jacka Kulitę – Rzecznika Prasowego Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu. Nasz Gość dzielił się z zebranymi informacjami dotyczącymi zagrożeń związanych z wyłudzeniami „na wnuczka” od osób starszych oraz bezpieczeństwem na drodze.

Zebrani otrzymali opaski odblaskowe, breloczki i broszurki informacyjne.

Notatka prasowa Komendy Głównej Policji

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, a co za tym idzie, codzienną radość z życia chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na metody działania sprawców przestępstw na osobach starszych.

Jedną z nich jest metoda na „wnuczka”. Sprawcy dzwonią na telefon domowy lub komórkowy podając się za członka rodziny np. wnuka, siostrzeńca, bratanka, kuzyna lub bliskich znajomych (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny, bądź znajomi). W trakcie rozmowy oszuści proszą o pilne pożyczenie pieniędzy pod pozorem uczestnictwa w wypadku drogowym lub zakupu np. mieszkania po bardzo atrakcyjnej cenie. Podają różne powody, aby osobiście nie odebrać pieniędzy i wysyłają po nie osobę im znajomą, podając dokładny jej rysopis. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera przygotowane pieniądze.

img 0325

Kolejną jest metoda „na urzędnika”. Sprawcy „podszywają się” pod pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, czy też instytucji ubezpieczeniowych podając różne powody swojej wizyty np. informują osobę, że przyznano jej dodatkowe świadczenie pieniężne lub materialne, bądź większą emeryturę lub rentę, albo zwrot podatku dochodowego. W celu uzyskania wspomnianych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawców ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowywane są pieniądze. Bardzo często przestępcy proszą o podanie np. szklanki wody i w tym czasie zabierają oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców, telemarketerów oferujących do sprzedaży po atrakcyjnych cenach różne towary (np. sprzęt RTV/AGD, „magiczne” garnki mające przeciwdziałać rozwojowi raka) lub też zapraszają osoby starsze na spotkania w trakcie, których odbywa się prezentacja produktów. Jednocześnie proponują podpisanie umowy na wykonanie usługi lub kupna/sprzedaży. Po jej podpisaniu okazuje się, że za towar lub wykonaną usługę należy zapłacić znacznie więcej.

Inna metoda działania polega na tym, że sprawcy pukają do mieszkań, prosząc np. o coś do jedzenia lub picia informując, że zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu. Starsze osoby, okazując swoje dobre serce, bez zastanowienia przygotowują posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie.

Pomysłowość oszustów nie zna granic, gdy jeden sposób nie zadziała, wymyślają kolejny. Osoby starsze w ostatnim czasie narażone były na działanie oszustów metodą „na kuferek”. Metoda ta jest prosta i łatwa do zmiany w zależności od sytuacji. Mężczyzna lub kobieta, grzecznie prosi o pomoc, tłumacząc, że wydarzył się wypadek, w którym bliska osoba jest ciężko ranna. Prosi o wskazanie drogi do najbliższego szpitala, tłumacząc, że nie zna miasta i często zaprasza osobę do samochodu, aby pokazała drogę. W trakcie jazdy opowiada o tragedii i prosi o pożyczenie pieniędzy. W zastaw zostawia kuferek, walizkę zawierającą, jak twierdzi, wartościowe przedmioty np. zegarek, biżuterię lub pieniądze w walucie krajowej lub zagranicznej. Oszust znika z pożyczonymi pieniędzmi, a kuferek, walizka okazuje się być pusta lub wypełniona pociętymi gazetami.

Sprawcy oszustw mogą także podawać się za funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując (np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy na zapłacenie mandatu lub popełnił przestępstwo albo wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie omijając długą i uciążliwą - dla sprawcy - drogę prowadzonego postępowania. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze za „wymyśloną przysługę” są w stanie dużo zapłacić.

img 0339Sprawcy w swoich sposobach i metodach działania wykorzystują zaufanie, uczciwość i chęć niesienia pomocy innym przez osoby starsze.

Policjanci apelują, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, podejrzeń kontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub dzwonić na bezpłatny numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego).

Więcej informacji na temat prowadzonych akcji profilaktycznych i programów prewencyjnych ukierunkowanych na szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych możecie Państwo uzyskać w najbliżej jednostce Policji lub na stronach internetowych.

 

Strona 1 z 2

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2018 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop
Our website is protected by DMC Firewall!