Słowa dzisiejszej Ewangelii pochodzą z mowy Pana Jezusa wypowiedzianej w czasie Ostatniej Wieczerzy. Benedykt XVI napisał, że Ewangelia św. Jana dzieli się na dwie części: do ostatniej wieczerzy jest nazywana Ewangelią Światła a od początku ostatniej wieczerzy do końca – Ewangelią Chwały. Ewangelia Chwały opowiada o przyszłości, czyli obejmuje też nasze czasy. Tematem Ewangelii Chwały jest spór Ducha Bożego z duchem i władcą tego świata. Jest to spór niemalże sądowy: „teraz odbywa się sąd nad tym światem” (J 12,31). Ten sąd przenika wszystko i każdy z nas czuje go w sobie, pomiędzy ciałem i duszą. Św. Paweł mówi, że ciało do czego innego dąży niż duch a duch do czego innego niż ciało, stąd nie ma między nimi zgody (Ga 5,17). Ewangelia dzisiejszej niedzieli w lekcjonarzu przedsoborowym była dłuższa, bo tam jeszcze w środku jest zapowiedź prześladowań, jakich uczniowie doznają na tym świecie (por. J 16,1-4).

Czytaj więcej: Wprowadzenie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

W dniach 12-13 maja odbyła się pielgrzymka szlakiem bieszczadzkich sanktuariów, której organizatorem był ks. Marek Kuliński. Pielgrzymi sandomierskich i okolicznych parafii modlili się w takich miejscach jak: Jasień, Czarna, Komańcza, Dukla czy też Strachocina. Piękna pogoda sprzyjała duchowemu kontemplowaniu tych szczególnych miejsc i uroków Bieszczad.

Św. Łukasz jako naoczny świadek opisuje w Dziejach Apostolskich scenę Wniebowstąpienia. W czasie tego ostatniego widzialnego spotkania z Apostołami Pan Jezus powiedział: „będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” (Dz 1,8). Warto powtórzyć sobie słowa „będziecie moimi świadkami”. Podobne zalecenie podaje dzisiejsza Ewangelia: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,16). Zaraz potem Pan Jezus uniósł się i wstąpił do nieba. Uczniowie stali na Górze Oliwnej i przyglądali się w górę. Wtedy podeszło do nich dwóch mężów w białych szatach i powiedzieli: „mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?” (Dz 1,10).

Czytaj więcej: Kilka myśli na VII Niedzielę Wielkanocną

Pan Jezus powiedział: „już was nie nazywam sługami […] lecz przyjaciółmi” (J 15,15). Miłość to dwie dusze w jednym ciele a przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach. Miłość polega na spoglądaniu na siebie a przyjaźń na spoglądaniu razem w jeden punkt. My mamy być przyjaciółmi Pana Jezusa… a jak działa taka przyjaźń?

Czytaj więcej: Kilka myśli na VI Niedzielę Wielkanocną

Dzisiaj w Ewangelii Pan Jezus mówi: Ja jestem Krzewem Winnym. Trwajcie we mnie a przyniesiecie owoc obfity. To samo mówił nam Pan Bóg od samego początku. Już do Abrahama na pierwszych kartach Biblii Pan Bóg powiedział: „Żyj ze Mną w zażyłości i bądź bez skazy” (Rdz 17,1). Jeden z Ojców Kościoła św. Hilary zauważył moment, kiedy Pan Bóg, po raz pierwszy w Piśmie Świętym, ukazał się Mojżeszowi w cielesnej postaci. A był to krzew płonący, który palił się a się nie spalał. Benedykt XVI powiedział, że od Mojżesza nigdy już Pan Bóg nie rozmawiał z człowiekiem w cielesnej postaci aż do dnia, kiedy przyszedł na świat w osobie Pana Jezusa. Dlatego Pan Jezus dzisiaj przypomina nam: „To ja jestem tym Krzewem – Bogiem, którego spotykacie jak Mojżesz wiele lat temu”.

Czytaj więcej: Kilka myśli na V Niedzielę Wielkanocną

Strona 1 z 48

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2018 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop
DMC Firewall is a Joomla Security extension!